Friday




1:00 PM — 2:15 PM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

1:30 PM — 1:45 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Heat Experiments on the ISS with Quest for Space

Jake MacMillan

2:00 PM — 3:00 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

2:00 PM — 4:00 PM

Workshop A (Zone 3)

Hands-on Coding and STEAM Workshop with littleBits

Dr. Azi Jamalian

2:15 PM — 2:30 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Planet Builder

Dan Stanton

2:20 PM — 3:35 PM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

2:30 PM — 4:30 PM

Workshop B (Zone 3)

Introduction to the Chibi Chip, Storytelling, and Local Data Mapping with Paper Circuitry

David Cole

2:30 PM — 4:30 PM

Workshop C (Zone 3)

Community-Designed DIY Microscopes with Public Lab

Jeffrey Warren

3:00 PM — 3:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Moldover

Moldover The Godfather of Controllerism

4:00 PM — 4:40 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

CelloJoe

Joseph Chang

4:00 PM — 5:00 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

4:30 PM — 4:50 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Kuiper Belt Café

Dan Stanton

5:20 PM — 6:00 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Justin Ancheta Band

Justin Ancheta Band

Saturday




10:15 AM — 10:50 AM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Zeke Kossover's Physics Circus

Zeke Kossover

10:15 AM — 11:30 AM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

10:30 AM — 10:45 AM

Make: Education (Zone 3)

Concussion Sensor Created by Students

Maddox Yu

10:30 AM — 10:50 AM

Experiments in Space (Zone 3)

Heat Experiments on the ISS with Quest for Space

Jake MacMillan

10:45 AM — 11:00 AM

Center Stage (Zone 6)

You Got to Have Friends – How Collaboration Can Fuel Your Invention

Saura Naderi

11:00 AM — 11:15 AM

Make: Education (Zone 3)

Galaxy Explorers Journey Beyond a Textbook

Elina Rios

11:00 AM — 11:30 AM

Center Stage (Zone 6)

Making Sound: the Art of Sound Design

Kyrsten Mate

11:00 AM — 11:30 AM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

The Academy Awards of Open Hardware: Everything & More About the Hackaday Prize

Stephen Tranovich

11:00 AM — 11:30 AM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

11:00 AM — 11:45 AM

Make: Live (Zone 2)

Digital Fabrication: Today and Moving Forward

Matt Stultz

11:00 AM — 12:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Reimagining Dad’s Workshop: Inspiring a New Generation of Makers

Josh Price, Mark O'Keefe, Shawn Jolicoeur, Wes Swain

11:00 AM — 12:00 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Gluten-Free Sourdough for the Home Baker

Sadie Scheffer

11:00 AM — 1:00 PM

Workshop A (Zone 3)

Build a Piper Computer Workshop

Chris Bouman

11:15 AM — 11:30 AM

Maker Square (Zone 8)

Magic Unicorn: taking your ideas from whimsy to the marketplace

Suzi Sheffield

11:15 AM — 11:45 AM

Make: Education (Zone 3)

Teaching Kids How to Think: Technology and Design Thinking

Sharon Marzouk

11:30 AM — 11:45 AM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

mBots for Makers

Rick Schertle

11:30 AM — 12:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Code meets Craft with Chibitronics Love to Code

Jie Qi, K-Fai Steele

11:30 AM — 12:00 PM

Maker Square (Zone 8)

How to Make Fruit Preserves at Home

coco guilhem

11:30 AM — 12:15 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Planet Builder

Dan Stanton

11:30 AM — 12:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

11:45 AM — 12:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

The Best of Both Worlds: a Guide on How and Why to Build a Hackintosh

Henry Markarian

11:45 AM — 12:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Maker Faire Tour 2017 Around the World - 12 Maker Faires in 8 Countries

Jun Da-eun

11:45 AM — 1:00 PM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

12:00 PM — 12:15 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

XT Synth

Gustavo Silveira

12:00 PM — 12:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Making with IBM Q

Nick Bronn

12:00 PM — 12:30 PM

Make: Education (Zone 3)

Saving a Lost Martian: Activities from an Immersive Mars Summer Camp

Julia DeMarines

12:00 PM — 12:30 PM

Make: Live (Zone 2)

DK Publishing presents Maker Lab: Outdoors

Jack Challoner

12:00 PM — 12:35 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Magical Nathaniel

Magical Nathaniel

12:00 PM — 1:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

ElectroBOOM with Mehdi Sadaghdar

Mehdi Sadaghdar

12:15 PM — 12:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Design Process and FIRST Robotics

Mauricio Huntoon DeRoche

12:15 PM — 1:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Hands On Sauerkraut Making Marathon!

Todd Champagne

12:30 PM — 1:00 PM

Center Stage (Zone 6)

The State of Arduino

Massimo Banzi

12:30 PM — 1:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Getting Started with Sewable Electronics

Angela Sheehan

12:30 PM — 1:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Turn this AUDIENCE into a Beehive!

Lynn Brunelle

12:30 PM — 1:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Grow Your Own Quinoa!

Paul Konasewich

12:30 PM — 1:15 PM

Make: Education (Zone 3)

Past, Present and Future of Girls in STEM

Bunmi Esho

12:45 PM — 1:05 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Kuiper Belt Café

Dan Stanton

1:00 PM — 1:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Why Makers (Yes you!) Make Great Activists

Sarah Corbett

1:00 PM — 1:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Made with KiCad: Introduction to Designing Your Own PCBs

Shawn Hymel

1:00 PM — 1:30 PM

Make: Live (Zone 2)

Dremel DigiLab: Welcome to the Future of Making

John Kavanagh

1:00 PM — 1:30 PM

Maker Square (Zone 8)

Blooming Cheese! Making Brie and Camembert at Home

Nicole Easterday

1:00 PM — 1:30 PM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

1:00 PM — 1:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

The Big Fit

The Big Fit

1:00 PM — 2:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

It’s Not What You Make; It’s How You Make It

Bob Clagett, caleb kraft, David Picciuto, Jimmy Diresta

1:00 PM — 2:30 PM

Workshop B (Zone 3)

Become an IoT Game-Changer: Quickly and Easily Stream Environmental Sensor Data to the Cloud

Patrick Kane

1:30 PM — 1:45 PM

Make: Live (Zone 2)

Project Ladon: Autonomous Sailing Update

Pierce Nichols

1:30 PM — 2:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Crazy Until It's Not: 3D Printing Homes for the World's Poorest

Brett Hagler

1:30 PM — 2:00 PM

Make: Education (Zone 3)

Big Problems, Brilliant Solutions: High School Students Use Human-Centered Design to Address Public Health and Safety Issues

James Hausman III, Parv Shrivastava, Pranav Dantu, Prateek Jukalkar, Siddhartha Khajanchi, Suraj Bokil, Swathi Senthil

1:30 PM — 2:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Linux For Makers

Aaron Newcomb

1:30 PM — 2:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Traditional Drinking Chocolate Making

Liam Blackmon

1:30 PM — 2:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

1:45 PM — 2:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Learn How to Build a Kid-Assembled Customizable Car (aka the “DAYZDAWG”)

Umesh Vemuri

2:00 PM — 2:15 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Brain-computer interface technology

Christoph Guger

2:00 PM — 2:25 PM

Make: Education (Zone 3)

Innovations for Safer Communities - Enjoy Science Thailand Maker Faire Winners

Team Muang Hoi Yai from Surathani Technical College Team PP Creators from Bangkok Christian College

2:00 PM — 2:30 PM

Center Stage (Zone 6)

How Digital Fabrication Promises to Make Small, Fulfilling, Local Manufacturing Competitive Again

Ted Hall

2:00 PM — 2:30 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Makers Of LAIKA: The Invisible Artistry Of Stop-Motion Rigging

Oliver Jones

2:00 PM — 2:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Make Your Own Caramel Apple Sandwich

Jeri Vasquez

2:00 PM — 2:30 PM

Make: Live (Zone 2)

The Enemy of Good: Making Dangerous Art from Tooth and Nail

Matthew Gordon

2:00 PM — 2:30 PM

Maker Square (Zone 8)

Kombucha Biotica: Make It At Home!

Elizabeth Carney

2:00 PM — 2:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

The Big Fit

The Big Fit

2:15 PM — 2:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Using MakeCode for Fashion Projects

Sahrye Cohen

2:15 PM — 2:35 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Doppler Shop Mania

Dan Stanton

2:30 PM — 2:55 PM

Make: Education (Zone 3)

The Parts, Purposes, and Complexities of Decolonizing STEMM (Science, Technology, Engineering, Math, & Maker)

Justin Boner

2:30 PM — 3:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Your Rotten Future Will Be Great

philip ross

2:30 PM — 3:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Tech-Nic-Allie LIVE

Allie Weber

2:30 PM — 3:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Imagineering, Storytelling, and China Making

Frank Cohen, Terri Hardin

2:30 PM — 3:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Farmers Market Fresh: How to Eat Healthy - Quick and Easy!

Chase Heyse

2:30 PM — 3:30 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Makers Gonna Break

Estefannie Explains It All, Robert Wolff, William Osman

2:30 PM — 4:00 PM

Workshop A (Zone 3)

How to Become a Craftivist - Sewing Stitchable Changemakers

Sarah Corbett

2:45 PM — 3:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

DIY Tea Blending

Christopher Coccagna

3:00 PM — 3:15 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Web dashboards for single-board computer projects

Eyal Shahar

3:00 PM — 3:20 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Heat Experiments on the ISS with Quest for Space

Jake MacMillan

3:00 PM — 3:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Scratch: Kids, Coding, and Creativity

Mitchel Resnick

3:00 PM — 3:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Batala San Francisco

Batala San Francisco

3:00 PM — 4:00 PM

Make: Live (Zone 2)

1st Annual Maker Faire Prop Contest!

Bill Doran, Jackie Craft, Kit Quinn, Steven Meissner

3:00 PM — 4:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Food makers: the future of proteins

Chiara Cecchini

3:00 PM — 5:00 PM

Workshop B (Zone 3)

Program the Micro:Bit with your Phone with Help from Allie Weber aka: @robotmakergirl

Allie Weber

3:00 PM — 5:00 PM

Workshop C (Zone 3)

Microchip Effortless Design Workshop: Arduino Debugging

Bob Martin

3:15 PM — 3:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

From a Self Driving Car to a Prosthetic Arm: Inspiring the Next Generation of STEM Inventors

Azi Jamalian

3:15 PM — 3:45 PM

Make: Education (Zone 3)

Maker Space for the Masses - Build a "Robot" Hand and other Classroom Ideas

Christine Harvey

3:30 PM — 3:45 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

IMADE3D maker of award-winning JellyBox 3D Printer

Ladi Goc

3:30 PM — 4:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Making Makers @ MIT: The View from Admissions

Chris Peterson

3:30 PM — 4:30 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Peter Brown and Steve Ramsey: Who are we Trying to Reach?

Peter Brown, Steve Ramsey

3:45 PM — 4:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

MQTT, The Maker's Swiss Army Knife

Rick MacDonald

3:45 PM — 4:30 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Planet Builder

Dan Stanton

4:00 PM — 4:15 PM

Make: Education (Zone 3)

Invent To Learn at Five - A Celebration and Lessons for the Future of Making in Schools

Gary Stager, Sylvia Martinez

4:00 PM — 4:15 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Easy Energy Monitoring with Arduino and Dr. Wattson

Sridhar Rajagopal

4:00 PM — 4:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Making and Outreach at Pixar

Tony DeRose

4:00 PM — 4:45 PM

Make: Live (Zone 2)

Makers in China

Junfeng Jeff Ding, Kevin Lau, Violet Su, Yan Zhang

4:00 PM — 4:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Earles of Newtown

Earles of Newtown

4:15 PM — 4:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Ubiquity Robotics

David Crawley

4:30 PM — 4:45 PM

Center Stage (Zone 6)

Take Your Cosplay to the Next Level: How to Successfully 3D print on Fabric & Embed other Objects

David Shorey

4:30 PM — 5:00 PM

Make: Education (Zone 3)

Extreme Cell Biology

Wallace Marshall

4:30 PM — 5:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

How to Build a Hardware that Accepts Bitcoins

Eslam Ali

4:30 PM — 5:30 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Winston Moy, Joel Telling & Clarissa Kleveno

Clarissa Kleveno, Hep Svadja, Joel Telling, Winston Moy

4:30 PM — 5:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

4:45 PM — 5:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Should Drones Be Wearing Sweaters?

Danielle Baskin

4:45 PM — 5:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Going from Maker to Product While Keeping your Day Job

Al Linke

5:00 PM — 5:15 PM

Make: Live (Zone 2)

What brings Blockchain and Hardware together?

Amr Saleh

5:00 PM — 5:20 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Kuiper Belt Café

Dan Stanton

5:00 PM — 5:30 PM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

5:00 PM — 5:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Earles of Newtown

Earles of Newtown

5:00 PM — 6:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Laura Kampf in Conversation with Boing Boing's Mark Frauenfelder

Laura Kampf, Mark Frauenfelder, Simone Giertz

5:30 PM — 6:00 PM

Coke & Mentos (Zone 1)

EepyBird's Coke Zero & Mentos Fountains

EepyBird

6:30 PM — 6:50 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Doppler Shop Mania

Dan Stanton

Sunday




10:15 AM — 10:50 AM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Alan The Amazing

Alan Kahn

10:15 AM — 11:30 AM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Piano Workshop

10:30 AM — 11:00 AM

Make: Education (Zone 3)

SOLIDWORKS Apps for Kids

Sal Lama

10:30 AM — 11:15 AM

Experiments in Space (Zone 3)

Planet Builder

Dan Stanton

10:30 AM — 12:30 PM

Workshop B (Zone 3)

Make Art with Code: Physical Computing with Chibitronics Love to Code

Jie Qi

10:45 AM — 11:30 AM

Make: Live (Zone 2)

Laser Leathercraft, Woodwork, and Jewelry - Live!

Dan Shapiro, Shell Meggersee

11:00 AM — 11:15 AM

Center Stage (Zone 6)

Community Science and Making: Collaborations to solve real world issues

Shannon Dosemagen

11:00 AM — 11:15 AM

Make: Education (Zone 3)

Introduction to Arduino for Kids by Kids

Saarang Sumesh

11:00 AM — 11:15 AM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Real JavaScript on a $2 ESP8266?

Chris Krueger, Peter Hoddie

11:00 AM — 11:15 AM

Maker Square (Zone 8)

Creating a Gourmet Sweet Potato Pie from Conception to Mouthwatering Realization

Charles Swift

11:00 AM — 11:30 AM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

11:00 AM — 12:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Cosplay, Making & Partnering: Love and Building Together

Bill Doran, Britt Doran, Kit Quinn, Norm Chan, Steven Meissner

11:00 AM — 12:00 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Fermented vegetables your kids will beg for!

Nicole Easterday

11:00 AM — 1:00 PM

Workshop A (Zone 3)

Sew a Heart for your Sleeve

Sarah Corbett

11:15 AM — 11:30 AM

Center Stage (Zone 6)

The New Collar Workforce

Sarah Boisvert

11:15 AM — 11:30 AM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

PixelNut! Smart & Fun Lighting Systems

Greg de Valois

11:15 AM — 11:30 AM

Maker Square (Zone 8)

Comparing Copenhagen Solar Cooker with other similar sized solar cookers

Sharon Clausson

11:30 AM — 11:45 AM

Maker Square (Zone 8)

Let start a Micromaker Movement together and change the world!

Trong Nguyen

11:30 AM — 12:00 PM

Center Stage (Zone 6)

The Voyager Golden Record: A Journey Through Space and Time

David Pescovitz

11:30 AM — 12:00 PM

Make: Education (Zone 3)

Majoring in Making in College

Micah Lande, Shawn Jordan

11:30 AM — 12:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Nails - Backstabbing, Social Climbing, and Tech

Tanya Fish

11:30 AM — 12:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Lisa Winter: Decades of Bot Battle Experience Lead to Saving the World

Lisa Winter, Mike Senese

11:30 AM — 12:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

11:45 AM — 12:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Paleo, Vegan, Gluten Free, Food Allergies... What's It All About?

Kathlena The Allergy Chef

11:45 AM — 12:05 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Kuiper Belt Café

Dan Stanton

11:45 AM — 1:00 PM

Nintendo Labo (Zone 7)

Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

Carinne Urrutia, Jacobi Robertson, Nintendo Labo Toy-Con Fishing Rod Workshop

12:00 PM — 12:25 PM

Make: Education (Zone 3)

Open-Source Engineering Challenges in High School with Support for Educators

Jeff Gunn, Michael Megliola

12:00 PM — 12:30 PM

Center Stage (Zone 6)

The Future of Building Buildings

Amol Sarva

12:00 PM — 12:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Q&A About Beautiful Total Control Lighting projects

Benjamin James

12:00 PM — 12:30 PM

Maker Square (Zone 8)

Nourish Your Microbiome to Save the Planet

Karen Diggs

12:00 PM — 12:45 PM

Make: Live (Zone 2)

Making Access for People with Disabilities

Harry Lew

12:00 PM — 12:50 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Fito Reinoso y su Ritmo y Armonia

Fito Reinoso y su Ritmo y Armonia

12:00 PM — 1:00 PM

Coke & Mentos (Zone 1)

Adam Savage

Jess Hobbs

12:00 PM — 1:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Making Your Projects Pop on Video: Setting up Your Home Studio

Jonathan Odom, Josh Berry, Mike Warren, Paige Russell, Shawn Hymel

12:15 PM — 1:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Hands On Sauerkraut Making Marathon!

Todd Champagne

12:30 PM — 12:55 PM

Make: Education (Zone 3)

How Maker Education Can Help Teachers Integrate Subjects and Standards

Jenn Beach

12:30 PM — 1:00 PM

Center Stage (Zone 6)

What amazing things are happening right now?

Steve Jurvetson, Ted Tagami

12:30 PM — 1:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

How to Calibrate Almost Anything

Alan Yates

12:30 PM — 1:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Backyard Beekeeping

Kendal Sager

12:45 PM — 1:00 PM

Make: Live (Zone 2)

3D Printing for Home Improvement

Jay Shergill

1:00 PM — 1:15 PM

Make: Education (Zone 3)

How To Bring Low-Cost, High-Engagement Making Into Your School

Robert Pronovost

1:00 PM — 1:15 PM

Make: Live (Zone 2)

Wizardry Box

Mark Frauenfelder

1:00 PM — 1:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Money Mark - Sharing Stories & Music Hacking

Money Mark

1:00 PM — 1:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Tech-Nic-Allie LIVE

Allie Weber

1:00 PM — 1:30 PM

Maker Square (Zone 8)

Tula Bakeshoppe

Baljit Dhillon

1:00 PM — 1:30 PM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

1:00 PM — 1:40 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

CelloJoe

Joseph Chang

1:00 PM — 2:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

I Like to Make Stuff with Bob Clagett

Bob Clagett

1:15 PM — 1:30 PM

Make: Live (Zone 2)

Making a Steampunk Sub office with materials around the home.

Glenn Clausson

1:15 PM — 1:35 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Doppler Shop Mania

Dan Stanton

1:30 PM — 1:45 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Meet SelfieBot: a Pi Camera with a Quirky Personality

Kim Pimmel, Sophy Wong

1:30 PM — 1:45 PM

Make: Live (Zone 2)

E Z Make Oven—Mold your own Custom Plastic Toys in a Paint Can!

Bob Knetzger

1:30 PM — 2:00 PM

Center Stage (Zone 6)

It Don't Mean a Thing if it Ain't Got That Swing: Why Engagement is Crucial for Learning, and How to Create It

Gever Tulley

1:30 PM — 2:00 PM

Make: Education (Zone 3)

Old School, New School, No School: Re-Calibrating Higher Education

John Duhring

1:30 PM — 2:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Home Coffee Roasting with Sweet Maria's

Byron Dote

1:30 PM — 2:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

1:45 PM — 2:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Insta-Hue Heels: Bluetooth Controlled Color Changing Shoes

Angela Sheehan

1:45 PM — 2:15 PM

Make: Live (Zone 2)

OpenInventors.org : Navigating the Patent System as an Independent Maker

Jie Qi

2:00 PM — 2:20 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Heat Experiments on the ISS with Quest for Space

Jake MacMillan

2:00 PM — 2:30 PM

Center Stage (Zone 6)

Sarah Corbett: The Art of Gentle Protest

Jess Hobbs, Sarah Corbett

2:00 PM — 2:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

Make Your Own Caramel Apple Sandwich

Jeri Vasquez

2:00 PM — 2:30 PM

Make: Education (Zone 3)

MICRO: Designing Science Museums for Everyone

Louisa Bukiet, Ruby Murray

2:00 PM — 2:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

BeagleBoard.org Open Hardware Computers

Jason Kridner

2:00 PM — 2:30 PM

Maker Square (Zone 8)

Petit Pot's Special Recipe

Maxime Pouvreau

2:00 PM — 2:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Fito Reinoso y su Ritmo y Armonia

Fito Reinoso y su Ritmo y Armonia

2:00 PM — 3:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Jackie Craft - Cosplay and Costume Design

Jackie Craft

2:15 PM — 2:30 PM

Make: Live (Zone 2)

Maker Pro from Asia and Japan

Masakazu TAKASU

2:30 PM — 2:45 PM

Center Stage (Zone 6)

Making My Way Through Life - One Hack At A Time

Gina Lujan

2:30 PM — 3:00 PM

Make: Education (Zone 3)

The Next Bette Nesmith Graham: Inspiring The Next Generation of Female Makers

Azadeh Jamalian

2:30 PM — 3:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Imagining the Future of Games

Shawn Jordan, Sohum Sohoni

2:30 PM — 3:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Scaling Up: Turning your favorite recipe into a small business

Bill & Rachel Waiste/Flores

2:30 PM — 3:30 PM

Make: Live (Zone 2)

Makers Making the World Better

Christopher Breedlove, Jeffery Warren, Johnny Clarke, Naiomi Lundman

2:30 PM — 4:30 PM

Workshop B (Zone 3)

Program your Autonomous Car with Raspberry Pi

Arnold Suarez

2:30 PM — 5:00 PM

Workshop A (Zone 3)

Sew a programmable light-up circuit

Sahrye Cohen

2:45 PM — 3:15 PM

Center Stage (Zone 6)

What School Could Be: Insights and Inspiration from Teachers across America

Ted Dintersmith

2:45 PM — 3:30 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Planet Builder

Dan Stanton

2:45 PM — 3:30 PM

Hands-On Homegrown (Zone 8)

DIY Tea Blending

Christopher Coccagna

3:00 PM — 3:15 PM

Make: Education (Zone 3)

How to Turn your Kid's Doodle into a VR World

Patrick Donnelly

3:00 PM — 3:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Combat AI robots: Building, coding, destruction.

Michael Winter

3:00 PM — 3:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Whee the People

Whee the People

3:00 PM — 4:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

Laura Kampf and Evan & Katelyn

Bob Clagett, Evan & Katelyn, Laura Kampf

3:00 PM — 4:00 PM

Maker Square (Zone 8)

Food Makers: Trends and Makers

Chiara Cecchini

3:15 PM — 3:30 PM

Make: Education (Zone 3)

First Fab Lab of Ivory Coast

DESSIEH DEGBE GHISLAIN

3:15 PM — 3:45 PM

Center Stage (Zone 6)

From Logo Turtles to Movie Magic: How This Girl Got Her STEAM On

Danielle Feinberg

3:30 PM — 4:00 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

Teaching Teens Physical Computing with the Raspberry Pi

Eric Thompson, Hayden Thompson

3:30 PM — 4:00 PM

Make: Live (Zone 2)

Makers Fighting Climate Change

Tom Kabat

3:45 PM — 4:00 PM

Make: Education (Zone 3)

ReMake Lab: Localizing Recycling & Manufacturing through Re-Making

nikyta palmisani

3:45 PM — 4:30 PM

Center Stage (Zone 6)

The Dialogues: Conversations about the Nature of the Universe

Clifford Johnson, Kishore Hari

4:00 PM — 4:15 PM

Make: Education (Zone 3)

Explore the Ocean From Your Classroom or Home with Nautilus Live!

Samantha Wishnak

4:00 PM — 4:20 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Kuiper Belt Café

Dan Stanton

4:00 PM — 4:30 PM

Make: Electronics presented by Digi-Key (Zone 2)

MakerSCAD: Design With Code

Juan Carlos Orozco, Luis Pacheco, Sam Weatherly

4:00 PM — 4:30 PM

Make: Live (Zone 2)

Make With A Purpose: Co-Creating Solutions That End Extinction

Paul Bunje, Tom Quigley

4:00 PM — 4:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

LA GENTE SF

LA GENTE SF

4:00 PM — 5:00 PM

DIY Content Creator Stage (Zone 9)

How to Make Make: Content

Anouk Wipprecht, Mike Senese, Roger Stewart, Tyler Winegarner

4:30 PM — 5:00 PM

Center Stage (Zone 6)

Building a Digital World that Works Well for Kids

Paul Holman-Kursky

4:30 PM — 5:00 PM

Make: Live (Zone 2)

The Art and Science of Fireworks

Martin Walker

4:30 PM — 5:15 PM

Make: Education (Zone 3)

Inspiring the makers, inventors and entrepreneurs of tomorrow

Zach Kaplan

4:30 PM — 5:30 PM

Maker South (Zone 1)

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

5:00 PM — 5:30 PM

Coke & Mentos (Zone 1)

EepyBird's Coke Zero & Mentos Fountains

EepyBird

5:00 PM — 5:30 PM

Maker West (Zone 5)

Prosthesis: The Anti-Robot

Furrion Exo-Bionics

5:00 PM — 5:45 PM

Pedal Powered Stage (Zone 7)

LA GENTE SF

LA GENTE SF

5:30 PM — 5:50 PM

Experiments in Space (Zone 3)

Doppler Shop Mania

Dan Stanton