Center Stage (Zone 7)

Saturday

11:00 AM — 11:30 AM

The Paper Airplane Guy

John Collins

11:30 AM — 12:00 PM

The Art of Rube Goldberg

Jennifer George

12:00 PM — 12:30 PM

Process Is Not Magic: Lessons Learned from Charles & Ray Eames

Llisa Demetrios, Karen Wilkinson

12:30 PM — 01:00 PM

The State of Arduino

Massimo Banzi

01:00 PM — 01:30 PM

10 Years of Maker Faire

Dale Dougherty

01:30 PM — 02:00 PM

Four Years of Raspberry Pi

Eben Upton

02:00 PM — 02:30 PM

How to Make an Othermill: The Story of a 400-Person Build

Danielle Applestone

02:30 PM — 03:00 PM

From Research to Toys: The Future of Robotics

Carol Reiley

03:00 PM — 03:30 PM

Kickstarter's Dense Fabric of Makers

John Dimatos

03:30 PM — 04:00 PM

Manufacturing to Ship: Prototypes to Final Product

Yobie Benjamin

04:00 PM — 05:00 PM

Epic Fails

Mike Senese, Jimmy Diresta, Bob Clagett, David Picciuto

05:00 PM — 05:30 PM

Humanity Extended

Elliot Kotek

05:30 PM — 06:00 PM

Makers Beyond Earth: Synthetic Biology and Space Exploration

Lynn Rothschild

06:00 PM — 07:00 PM

The Science of Awe: Creating Monumental Art

Jess Hobbs, Zach Coffin, Sean Orlando, Elizabeth Scarborough, Sabrina Merlo

Center Stage (Zone 7)

Sunday

10:30 AM — 11:00 AM

The Future of the HomeMAKER

Brit Morin

11:00 AM — 12:00 PM

Looking Back at Maker Faire

Lenore Edman, Mark Frauenfelder, Jeri Ellsworth, Stephen Voltz, Fritz Grobe, Jim Newton

12:00 PM — 01:00 PM

Big Bad Robots

David Calkins, Gui Cavalcanti, Mark Setrakian, Christian Ristow

01:00 PM — 01:30 PM

Making for Kids

Carl Bass

01:30 PM — 02:00 PM

The History and Legacy of Technology as Entertainment

Fred Kahl

02:00 PM — 02:30 PM

The Next Maker Movement

Chris Anderson

02:30 PM — 03:00 PM

OpenROV and the Future of Underwater Drones

David Lang, Eric Stackpole

03:00 PM — 03:30 PM

Drones for Good

Mike Senese

03:30 PM — 04:30 PM

Maker Cities

Peter Hirshberg, Nick Pinkston, Neil Hrushowy, Libby Schaaf

04:30 PM — 05:00 PM

The Rise of a Nation of Makers

Coke Zero & Mentos (Zone 5)

Friday

04:00 PM — 04:30 PM

Coke Zero & Mentos Fountains

Stephen Voltz, Fritz Grobe

Coke Zero & Mentos (Zone 5)

Saturday

01:00 PM — 01:30 PM

Coke Zero & Mentos Fountains

Stephen Voltz, Fritz Grobe

04:00 PM — 04:30 PM

Coke Zero & Mentos Fountains

Stephen Voltz, Fritz Grobe

Coke Zero & Mentos (Zone 5)

Sunday

04:00 PM — 04:30 PM

Coke Zero & Mentos Fountains

Stephen Voltz, Fritz Grobe

Game of Drones (Zone 2)

Saturday

10:30 AM — 07:30 PM

Drone wars

Tony Cole

Game of Drones (Zone 2)

Sunday

10:30 AM — 05:30 PM

Drone wars

Tony Cole

Hands-On HomeGrown Village (Zone 8)

Saturday

10:30 AM — 11:00 AM

Make a Mini Greenhouse

Nicole McClain

11:00 AM — 12:00 PM

The Oldest Cheese Recipe on Earth

Louella Hill

12:00 PM — 01:30 PM

The Sauerkraut Marathon

Todd Champagne

01:30 PM — 02:30 PM

Fermenting Rainbows — Turn any vegetable into a pickley, fermented snack

Nicole Easterday

02:30 PM — 03:30 PM

DIY Tea Blending

Christopher Coccagna

03:30 PM — 04:15 PM

Kombucha Class — Make it at Home

Elizabeth Carney

04:30 PM — 05:30 PM

Bodega Marine Laboratory Presents: Plankton Races

Hands-On HomeGrown Village (Zone 8)

Sunday

10:30 AM — 11:00 AM

Make a Mini Greenhouse

Nicole McClain

11:00 AM — 12:00 PM

DIY Local Flower Crowns

Kasey Butler

12:00 PM — 01:30 PM

The Sauerkraut Marathon

Todd Champagne

01:30 PM — 02:30 PM

Fermenting Pickles

Kelly McVicker

02:30 PM — 03:30 PM

DIY Tea Blending

Christopher Coccagna

03:30 PM — 04:30 PM

Caramel Apple Sandwiches

Make: DIY (Zone 4)

Friday

02:00 PM — 02:30 PM

Making Wearables Move!

02:30 PM — 03:00 PM

The Annotated Build-It-Yourself Science Laboratory

Windell Oskay

03:00 PM — 04:00 PM

Making Rockets for Fun and STEM Education!

Mike Westerfield

04:00 PM — 04:30 PM

Getting Started with the Spark Photon

Simon Monk

04:30 PM — 05:00 PM

Making Simple Robots

Make: DIY (Zone 4)

Saturday

10:30 AM — 11:00 AM

The Annotated Build-It-Yourself Science Laboratory

Windell Oskay

11:00 AM — 11:30 AM

Making Simple Robots

11:30 AM — 12:00 PM

Getting Started with the Spark Photon

Simon Monk

12:00 PM — 12:30 PM

Making Wearables Move!

12:30 PM — 01:00 PM

Putting the Pi in your Project

Wolfram Donat

01:00 PM — 01:15 PM

Getting Started with Arduino - New edition

Michael Shiloh

01:30 PM — 02:00 PM

Maker Pro

John Baichtal, Tito Jankowski

02:00 PM — 02:30 PM

Making Rockets for Fun and STEM Education!

Mike Westerfield

02:30 PM — 03:00 PM

Getting Started with Raspberry Pi

Matt Richardson

03:00 PM — 03:30 PM

Getting Started with the BeagleBone Black

David Scheltema

03:30 PM — 04:30 PM

JavaScript Robots in Action

Troy Mott, Bryan Hughes, Jonathan Beri, Pawel Szymczykowski

04:30 PM — 05:00 PM

Putting the Pi in your Project

Wolfram Donat

05:00 PM — 05:30 PM

Getting Started with the Spark Photon

Simon Monk

05:30 PM — 06:00 PM

Making Simple Robots

06:00 PM — 07:00 PM

10 Years of Making

Jimmy DiResta

Make: DIY (Zone 4)

Sunday

10:00 AM — 10:30 AM

Making Simple Robots

10:30 AM — 11:00 AM

Getting Started with Raspberry Pi

Matt Richardson

11:00 AM — 11:30 AM

Putting the Pi in your Project

Wolfram Donat

11:30 AM — 12:00 PM

Maker Pro

John Baichtal, Tito Jankowski

12:00 PM — 12:30 PM

Maker Pro

John Baichtal, Tito Jankowski

12:30 PM — 01:00 PM

Getting Started with the BeagleBone Black

David Scheltema

01:00 PM — 01:30 PM

Making Makers: Kids, Tools, and the Future of Innovation

AnnMarie Thomas

01:30 PM — 02:00 PM

Getting Started with the Spark Photon

Simon Monk

02:00 PM — 02:30 PM

Making Rockets for Fun and STEM Education!

Mike Westerfield

02:30 PM — 03:00 PM

Favorite Gear for Making Wearables

03:00 PM — 03:15 PM

Getting Started with Arduino - New edition

Michael Shiloh

03:30 PM — 04:00 PM

Making Simple Robots

04:00 PM — 04:30 PM

The Annotated Build-It-Yourself Science Laboratory

Windell Oskay

04:30 PM — 05:30 PM

10 Years of Making

Jimmy DiResta

Make: Education (Zone 7)

Saturday

10:30 AM — 11:00 AM

Zero to Print! Teach yourself and students how to 3D Print!

Liza Wallach Kloski, Nick Kloski

11:00 AM — 11:30 AM

3D Printing in the Classroom: Q & A with Students and Teacher

11:30 AM — 12:00 PM

Teens Learning to Make and Design Together in the TechHive

12:00 PM — 12:30 PM

Open Portfolios: Showcasing Youth Voice and Abilities

Stephanie Chang

12:30 PM — 01:00 PM

Making In Middle School

Kyle Linnik, Ann McAfee

01:00 PM — 01:30 PM

Promoting a Maker Mentality in Youth

Trey Lathe

01:30 PM — 02:00 PM

Making in School - Lighthouse & Castilleja

Aaron Vanderwerff, Angi Chau

02:00 PM — 02:30 PM

Places to Make: Lessons from Varieties of Makerspaces

Steve Davee

02:30 PM — 03:30 PM

From Start to Keep Making! @ Computer Clubhouses

03:30 PM — 04:00 PM

Agency by Design: Tools for Design & Making Experiences within CCSS & NGSS

Ilya Pratt, Renee Miller

04:00 PM — 04:30 PM

Making It in College

Shawn Jordan, Micah Lande

04:30 PM — 05:00 PM

Elementary School Making

05:00 PM — 06:00 PM

K-12 Professional Development with a Maker Mindset

Aaron Vanderwerff, Angi Chau

06:00 PM — 06:30 PM

Our Students Built It

06:30 PM — 07:30 PM

The Role of School Leaders in the Maker Movement

Jessica Parker

Make: Education (Zone 7)

Sunday

10:30 AM — 11:00 AM

Start a Robotics Program at your School on the Cheap

Sharon Marzouk

11:00 AM — 11:30 AM

Building a Learner Centered Maker Education

Samantha Cook

11:30 AM — 12:30 PM

Meet Maker Educators: Inspirational Stories from the Cutting Edge

12:30 PM — 01:00 PM

Changing K-12 Education Through the Maker Mindset: a Public School System Experience

Chad Ratliff

01:00 PM — 01:30 PM

Building the STEAM Shop: Makerspaces in Public High Schools

Donna Mandosa

01:30 PM — 02:00 PM

This is Our Moment - Making and the Future of Education

Gary Stager

02:00 PM — 03:00 PM

Education: Researcher+Practitioner

03:00 PM — 03:30 PM

Am I Helping Too Much? A Student Explains How to Make Makers

Nik Brocchini

03:30 PM — 04:00 PM

Making & Education

Jessica Parker, Caleb Haye

04:00 PM — 04:30 PM

Aragon Robotics Team

04:30 PM — 05:00 PM

There’s a 3D Printer in My Classroom, Now What?

Urban Reininger

05:00 PM — 05:30 PM

3D Printing Custom LEGO Pieces in a Middle School Classroom

Alicia Crump

Make: Electronics (Zone 2)

Friday

02:00 PM — 02:30 PM

Building Secrets for a Power Racing Series Car

Trey German

02:30 PM — 03:00 PM

Controlling your Spark Photon with If This Then That

SImon Monk

03:00 PM — 03:30 PM

Choosing a Board

David Scheltema

03:30 PM — 04:00 PM

Become a Jedi with your Raspberry Pi

Jeff Landrith, Waverly Landrith

04:00 PM — 04:30 PM

Getting Started with Open Source Electronic Design Automation Software: KiCad

Adam Wolf, Matthew Beckler

Make: Electronics (Zone 2)

Saturday

11:30 AM — 12:00 PM

Choosing a Board

David Scheltema

12:00 PM — 12:30 PM

Getting Started with Open Source Electronic Design Automation Software: KiCad

Adam Wolf, Matthew Beckler

12:30 PM — 01:00 PM

Meta Pi: Design a Raspberry Pi HAT using KiCad running on the Raspberry Pi 2

Eric Thompson

01:00 PM — 01:30 PM

Linux and Web Servers for Teaching Electronics

Jason Kridner

01:30 PM — 02:00 PM

Kinect Hacking In Max/MSP

TradeMark Gunderson

02:00 PM — 02:30 PM

Having Fun with RGB LEDs

Adrian Catalan, Mónica Alvarado

02:30 PM — 03:00 PM

Why is BeagleBone Open Hardware?

Jason Kridner

03:00 PM — 03:30 PM

Building Secrets for a Power Racing Series Car

Trey German

03:30 PM — 04:00 PM

How Make Fashion Showed me How to Really Sparkle - How Wearable Tech Can Make Coding and Science Cool for Girls

04:00 PM — 04:30 PM

Build your Product Around the Best Supported Mini Computer in the World

Ben Nuttall

04:30 PM — 05:00 PM

Become a Jedi with your Raspberry Pi

Jeff Landrith, Waverly Landrith

05:00 PM — 05:30 PM

Technology of Total Control Lighting LEDs

Benjamin James

05:30 PM — 06:00 PM

The Rise of The Robot

06:00 PM — 06:30 PM

Your Phone is Your Next Robot

Matt Grob

06:30 PM — 07:00 PM

Advanced Debugging with Arduino Boards

Bob Martin

07:00 PM — 07:30 PM

Smart Aquaponiics - How an Arduino, Raspberry Pi and Beaglebone Killed my Fish

eric maundu

Make: Electronics (Zone 2)

Sunday

10:30 AM — 11:00 AM

Servos & Steppers & Lights, Oh My!

Will Pemble

11:30 AM — 12:00 PM

Flotilla: Digital Tinkering for the Busy Beginner

Paul Beech

12:00 PM — 12:30 PM

3D Printing Common Household Objects

Paul Trani

12:30 PM — 01:00 PM

Nanobrewing with OpenBrewery.org 2.0

Peter Vieth

01:00 PM — 01:30 PM

Super-Simple Arduino Projects

Sylvia Todd, Gary Stager

01:30 PM — 02:00 PM

Making in the Age of Minecraft

Mark Pavlyukovskyy

02:00 PM — 02:30 PM

LED's and Origami - Light Up Your Paper Crafts

Neysa Budzinski

02:30 PM — 03:00 PM

Crafting with Hardware through Paper Electronics

Jie Qi

03:00 PM — 03:30 PM

Turning Appliances into DIY Connected Devices

Trey German

03:30 PM — 03:45 PM

Disaster Mesh: Instant Wifi Access for Survival

03:45 PM — 04:00 PM

Lego Robots to Mesmerize You

Saurabh Narain

04:00 PM — 04:30 PM

Building 3D Printers with Machinekit and BeagleBone Black

Jason Kridner

04:30 PM — 05:00 PM

Controlling your Spark Photon with If This Then That

SImon Monk

Make: Live (Zone 2)

Friday

02:00 PM — 03:00 PM

Get to Know InMoov

Gael Langevin

03:00 PM — 03:30 PM

BeagleBone at Large

Jason Kridner, Ryan Sturmer, Eric Stackpole

03:30 PM — 04:00 PM

The Makers of Power Racing: Affordable Education & Fun Learning

James Burke

Make: Live (Zone 2)

Saturday

11:00 AM — 11:30 AM

The Best Makerspace is Between Your Ears

Gary Stager, Sylvia Martinez

11:30 AM — 12:00 PM

Top 3 Frequently Asked Toy Inventor Questions (and 5 Tips for Any Maker)

Bob Knetzger

12:30 PM — 01:00 PM

How to Start Making with NASA

Sam Ortega, Ryan Stephan, Jay Falker

01:15 PM — 01:30 PM

Acquiring the Apple 1 Computer

Kristen Gallerneaux

01:30 PM — 01:45 PM

Making in the Age of Minecraft

Mark Pavlyukovskyy

02:00 PM — 02:30 PM

Build a Tiny House in 1 Week for < $10k

Luke Iseman, Heather Stewart

02:30 PM — 03:00 PM

The Learning Shelter - Make Better Futures Through Making

Albert Chi, Marc Roth, Duane Allen

03:00 PM — 03:45 PM

IoT - Connectivity, Creativity, and Challenges

Pierre Roux, Paul Rothman, Alasdair Allan, Dominic Pajak, Andrew Witte

03:45 PM — 04:30 PM

Wearables: Imagining Possibilities, Making Them a Reality

Rachel Kalmar, Kate Hartman, Matt Richardson, Anouk Wipprecht

04:30 PM — 05:00 PM

Metamodernism: A Design Philosophy for the 3rd Industrial Revolution

Leslie Karpas

05:00 PM — 05:30 PM

Fostering Maker Empowerment

Edward Clapp

05:30 PM — 06:00 PM

Rebel Nell: Repurposing Grafitti and Promoting Social Change

06:00 PM — 06:30 PM

The DAI Maker Lab: A Maker Approach to Developing World Challenges

Robert Ryan-Silva

06:30 PM — 07:00 PM

Inspiring a generation – The BBC Micro Bit

Abigail Appleton

Make: Live (Zone 2)

Sunday

10:30 AM — 11:00 AM

How does your Cell Phone work?

Cliff Stoll

11:00 AM — 11:30 AM

From Papercraft to Paper Mechatronics

Hyunjoo Oh

11:30 AM — 12:00 PM

Learning by Making: Teaching MIT Engineering Design through Go-Karts!

Dawn Wendell, PhD, Charles Guan

12:00 PM — 12:30 PM

Making a Maker City: A Practical Guide

Travis Good

12:30 PM — 01:30 PM

Meet Some Amazing Young Makers

Dale Dougherty, Saurabh Narain, Lauren Voisin, Riley Mullen, Sasha Jaffarove

01:30 PM — 02:00 PM

Hands-On Health Care

Michael Balzer, Pamela Shavaun Scott, Sara Breselor

02:00 PM — 02:30 PM

In-space Manufacturing: Pioneering Space Exploration

Niki Werkheiser

02:30 PM — 03:00 PM

The Revenge of the n00bs! Empowering communities with creative confidence

Chloe Varelidi

03:00 PM — 03:30 PM

Extreme Solar Storms: NASA DIY Science

Troy Cline, Jennifer Miller

03:30 PM — 04:00 PM

NASA Launching your Small Satellites

Garrett Skrobot

04:00 PM — 04:30 PM

Introduction to the Fundamentals of Aircraft Construction

Bret Steffen

04:30 PM — 05:30 PM

The Science of Making 2.0

Bob Pflugfelder

Make: Science (Zone 6)

Friday

03:00 PM — 03:30 PM

Diaper Dissection

03:30 PM — 04:00 PM

Fun with Fulcrums

Christine Mytko

Make: Science (Zone 6)

Saturday

11:00 AM — 11:30 AM

Super Charged Science

Aurora Lipper

12:00 PM — 12:30 PM

Cool Science

Michael Meneghetti

01:00 PM — 01:30 PM

Physics Circus

Marc “Zeke” Kossover

01:30 PM — 02:00 PM

Magic, Science and Education

Patrick Bryan

02:00 PM — 02:30 PM

Super Charged Science

Aurora Lipper

03:00 PM — 03:30 PM

Physics Circus

Marc “Zeke” Kossover

04:00 PM — 04:30 PM

Physics Circus

Marc “Zeke” Kossover

04:30 PM — 05:00 PM

Magic, Science and Education

Patrick Bryan

06:00 PM — 07:00 PM

TrasHion Show - Sunol Glen School

Make: Science (Zone 6)

Sunday

11:00 AM — 11:30 AM

Magic, Science and Education

Patrick Bryan

11:30 AM — 12:00 PM

Super Charged Science

Aurora Lipper

12:00 PM — 12:30 PM

The Science of Making 2.0

Bob Pflugfelder

01:30 PM — 02:00 PM

Magic, Science and Education

Patrick Bryan

02:00 PM — 02:30 PM

Super Charged Science

Aurora Lipper

03:30 PM — 04:30 PM

The Tomorrow Show - with Gray Bright (LIVE From Maker Faire)

Gray Bright

Maker Square (Zone 8)

Saturday

11:00 AM — 11:30 AM

Soil & Water are Life. Tillage is Death. The Awesome Future of Agriculture!

Paul Kaiser

11:30 AM — 12:00 PM

Grow Your Own Quinoa!

12:00 PM — 12:30 PM

Fifty Years of Natural Building

Lloyd Kahn

12:30 PM — 01:00 PM

Bees, Systemic Insecticides, and Colony Collapse

Greg Loarie

01:00 PM — 01:30 PM

Backyard Beekeeping

Kendal Sager

01:30 PM — 02:00 PM

You can Can! (a brief demonstration)

Esther Allison

02:00 PM — 02:30 PM

Home Kitchen Food Handling and Safety

Bill Waiste

02:30 PM — 03:00 PM

Make Your Own Bacon, Pancetta and Duck prosciutto

Sean Timberlake

03:00 PM — 03:30 PM

Making Shrubs, or Drinking Vinegars

Sean Timberlake

03:30 PM — 04:00 PM

Home Coffee Roasting with Sweet Maria's

Byron Dote

04:00 PM — 04:30 PM

Beer Brewing Basics

Anthony Tsangaropoulos, Anthony DeFerrari

04:30 PM — 05:00 PM

Bee Beautiful

Kendal Sager

05:00 PM — 05:30 PM

How to Make the Perfect Dip for your Family

Kelly Manzo

Maker Square (Zone 8)

Sunday

11:00 AM — 11:30 AM

No-bake raw vegan desserts for the whole family

Christina Ross

11:30 AM — 12:00 PM

Granola Ingredient Selection and Demo

Michelle Pusateri

12:00 PM — 12:30 PM

Pineapple Flowers: The Art of Dehydrating Pineapples

Michelle Francia

12:30 PM — 01:00 PM

How to Make Fruit Preserves at Home

coco guilhem

01:00 PM — 01:30 PM

Chocolate Tempering: Science + Magic!

vanessa holden

01:30 PM — 02:00 PM

10 Minutes to Cheese: Two Styles of Cheese in Ten Minutes or Less

Nicole Easterday

02:00 PM — 02:30 PM

Extruding Fresh Pasta

Dan Mills

02:30 PM — 03:00 PM

Dandelion Chocolate: Bean-to-Bar Chocolate at Home Demo

03:00 PM — 03:30 PM

The Art of Probiotics

Lev Kilun

03:30 PM — 04:00 PM

Gluten: What IS it? (And why is it so delicious?!)

Sivan Wilensky

04:00 PM — 04:30 PM

Let's roll together- tips and tricks to the perfect pie crust

suzanne kissinger

04:30 PM — 05:00 PM

How to Make Gourmet Pies

Charlie Swift

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Saturday

12:00 PM — 12:45 PM

Magician Bryan Patrick

Bryan Patrick

01:00 PM — 01:30 PM

The Genie

Luis Monterrosa

01:45 PM — 02:45 PM

Heather Normandale Band

02:30 PM — 03:30 PM

Bicicletas Por La Paz

04:00 PM — 04:45 PM

MCRAI with the Justin Ancheta Band

05:00 PM — 05:45 PM

Major Powers & The Lo-Fi Symphony

06:00 PM — 06:45 PM

Broken Cities

07:00 PM — 08:00 PM

Dacassi

Isaac Benson

Pedal Powered Stage (Zone 7)

Sunday

12:00 PM — 12:45 PM

Magician Bryan Patrick

Bryan Patrick

01:00 PM — 01:30 PM

Shovelman

Shovel Man

01:50 PM — 02:45 PM

Blacknature Band

03:00 PM — 03:50 PM

Justin Ancheta Band

04:00 PM — 05:00 PM

Honey Of The Heart

05:10 PM — 06:00 PM

Rin Tin Tiger

Tesla Stage (Zone 3)

Friday

03:00 PM — 03:30 PM

MakeFashion: Wearable Tech Fashion Show

Tesla Stage (Zone 3)

Saturday

12:00 PM — 12:30 PM

Arduino Woman / Linino Woman

Tenaya Hurst

02:00 PM — 02:30 PM

MakeFashion: Wearable Tech Fashion Show

03:30 PM — 04:00 PM

Infrared Hoopdance & Light Painting

Michelle Bouvier

05:00 PM — 05:30 PM

MakeFashion: Wearable Tech Fashion Show

07:30 PM — 08:00 PM

The Evolution Control Committee

Tesla Stage (Zone 3)

Sunday

12:00 PM — 12:30 PM

MakeFashion: Wearable Tech Fashion Show

01:30 PM — 02:00 PM

Zipporah Ross Designs

Zipporah Ross Designs

02:00 PM — 02:30 PM

Center Flee + c4ss4ndr4

Cassandra Marshall

03:00 PM — 03:30 PM

MakeFashion: Wearable Tech Fashion Show

05:30 PM — 06:00 PM

DJ QBert + Thud Rumble crew

Textile Talk Lounge (Zone 1)

Saturday

11:00 AM — 11:30 AM

Making a Duct Tape Dress Form

Kelly Jonick

11:30 AM — 12:00 PM

What Size Do I Cut? How to Select a Pattern Size and Take Measurements

alicia Pucci

12:00 PM — 12:30 PM

The Camp Couture

Alexandria von Bromssen

12:30 PM — 01:00 PM

Trash Talk: High Concept Wearables From Post-Consumer Waste

Cammie Clark

01:00 PM — 01:30 PM

Open Discussion: Textiles, Upcycling, Making

Erin Scholl

01:30 PM — 02:00 PM

Reverse Appliqué: The Ultimate Stain Remover

Erin Scholl

02:00 PM — 02:30 PM

Stain Removal and Caring for Fabrics on a Budget

Lisa Krasovska

02:30 PM — 03:00 PM

Turning Fashion into the New Green Invention

Rajee Shah

03:00 PM — 03:30 PM

Recyclable Relics

Melody Rose Hitt

03:30 PM — 04:00 PM

Rit Dye Hands-on Stencil Technique with the Guilty Crafter

Angela Daniels

04:00 PM — 04:30 PM

Upcycling with Origami

Emily Wong

04:30 PM — 05:00 PM

Show & Tell: What did you make today?

Erin Scholl

05:00 PM — 05:30 PM

[Participation-Based] Prize Drawing!

Erin Scholl

Textile Talk Lounge (Zone 1)

Sunday

11:00 AM — 11:30 AM

Basic Maintenance and Troubleshooting of Sewing Machines

11:30 AM — 12:00 PM

DIY Screen Printing

Tiffany Chenoweth

12:00 PM — 12:30 PM

Reverse Appliqué: The Ultimate Stain Remover

Erin Scholl

01:00 PM — 01:30 PM

Open Discussion: Textiles, Upcycling, Making

Erin Scholl

01:30 PM — 02:00 PM

How to look at trash differently to turn it into Trashion

Zipporah Ross

02:00 PM — 02:30 PM

Care What You Wear: The Sustainable Cotton Project and the Cleaner Cotton TM Initiative

Lynda Grose

02:30 PM — 03:00 PM

Up-cycling Textiles

Eva Heule

03:00 PM — 03:30 PM

The Camp Couture

Alexandria von Bromssen

03:30 PM — 04:00 PM

Rit Dye Hands-on Stencil Technique with the Guilty Crafter

Angela Daniels

04:00 PM — 04:30 PM

Making Mobiles

04:30 PM — 05:00 PM

Show & Tell: What did you make today?

Erin Scholl

05:00 PM — 05:30 PM

[Participation-Based] Prize Drawing!

Erin Scholl

The Traveling Spectacular (Zone 5)

Friday

02:00 PM — 02:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

04:30 PM — 05:00 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

The Traveling Spectacular (Zone 5)

Saturday

11:30 AM — 12:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

01:30 PM — 02:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

04:30 PM — 05:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

The Traveling Spectacular (Zone 5)

Sunday

11:30 AM — 12:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

01:30 PM — 02:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger

04:30 PM — 05:30 PM

The Traveling Spectacular

Tobias Weinberger